Две метростанции по линия 3 на метрото в София временно преустановяват работа от днес заради строителни дейности по разширението на подземната железница.
Става въпрос за Метростанция Театрална и Метростанция Хаджи Димитър, които ще останат затворени до 20 юни, съобщиха от Метрополитен.
Какво се променя за пътниците
През следващите около 40 дни влаковете по линия 3 ще се движат само в участъка между Метростанция Горна баня и Метростанция Орлов мост.
Причината за временното спиране е подготовката за следващото разширение на третата линия на метрото към Цариградско шосе.
„Метростанциите спират работа за около 40 дни поради необходимост от технологично отклонение по развитието на метролиния 3. В момента линията се движи до „Левски Г“, а следващото отклонение ще продължи до „Цариградско шосе“. Именно това налага прекъсването“, обясни изпълнителният директор на Метрополитен Николай Найденов.
Подготвят нови станции
Разширението на метрото включва и три нови станции в район „Подуяне“:
- Метростанция Георги Аспарухов
- Метростанция Витиня
- Метростанция Владимир Вазов
Новите спирки ще обслужват кварталите „Левски Г“, „Сухата река“ и „Подуяне“.
По думите на Николай Найденов окончателната дата за пускането им ще стане ясна след разглеждане на доклади за промяна в името на една от станциите.
Хиляди засегнати от промяната
От Метрополитен посочиха, че двете затворени станции се използват от около 45 000 души дневно.
Още в първите часове след спирането на движението част от пътниците продължаваха да слизат към входовете на станциите, без да са разбрали за временната промяна.
