След близо 20 години пауза Хърватия планира отново да въведе задължителна военна служба. Решението е част от стратегията на правителството за укрепване на отбранителните способности и привличане на повече млади хора към армията.
Според информация на Министерство на отбраната на Хърватия, от март младите мъже ще трябва да преминават двумесечно основно военно обучение. При определени условия то ще може да бъде заменено с гражданска служба.
От министерството посочват, че обучението ще включва и финансова компенсация, както и възможности за придобиване на умения, които могат да бъдат полезни в бъдещата професионална реализация на участниците.
Обществото е разделено
Въвеждането на задължителната служба предизвика разнопосочни реакции в страната. Част от обществото подкрепя идеята, но други смятат, че подобна мярка може да ограничи личния избор на младите хора и дори да насърчи емиграцията.
По време на събитие в Загреб, организирано в Хърватска военна академия, младежи имаха възможност да се запознаят отблизо с военната професия и условията за служба в армията.
Част от младежите виждат полза
18-годишният Матко Прпич от Беловар вече е получил призовка за военна регистрация. Той смята, че службата може да помогне на младите хора да изградят дисциплина и добра физическа форма.
Подобна позиция споделя и 16-годишният Адел Барбериса от Вукомерец, който вярва, че обучението може да даде ценни умения за реакция в извънредни ситуации.
Хиляди ще преминат обучение
Очаква се около 4000 млади мъже да преминат основното обучение още през тази година. Проучване сред близо 13 000 младежи, направено при военната им регистрация, показва, че около 65% подкрепят идеята за връщане на задължителната военна служба.
Въпреки това част от тях могат да поискат отлагане или да изберат гражданска служба. Сред основните причини за това са обучение в университет, започване на бизнес, спортна кариера, грижа за близък човек или създаване на семейство.
