Иво Сиромахов с остър коментар за училището: „Изгонете родителите от образованието“

Писателят и сценарист Иво Сиромахов предизвика бурни реакции в социалните мрежи с остра позиция за ролята на родителите в българското образование. В публикация във Facebook той заявява, че именно намесата на родителите е сред основните причини за проблемите в училищната система.

Според него през последните години все повече родители се опитват да влияят върху работата на учителите, учебните програми и начина на преподаване.

„Главният виновник за проваленото българско образование са родителите на учениците“, пише Сиромахов.

Критика към намесата на родителите

В публикацията си той коментира, че социалните мрежи са дали прекалено голяма увереност на хора без необходимата подготовка да дават мнение по всякакви теми, включително и за образованието.

„Напоследък те придобиха самочувствие, че могат да се месят в просветните дела, да държат сметка на учителите, да дават акъл какво да се учи и какво да не се учи.“

Сиромахов използва ироничен тон, за да опише поведението на част от родителите, които според него омаловажават ролята на знанията и защитават децата си независимо от поведението или резултатите им в училище.

„Тормоз върху учителите“

Авторът твърди, че се е стигнало до постоянен натиск върху преподавателите.

„Започна тормозът върху учители, недопустимите претенции „Защо си писала двойка на детенце, ма? То си знае сичко“…“

Според него оспорването на учебното съдържание от родители без експертиза е сериозен проблем за системата.

„Влязат ли прости хора в училището и почнат ли те да казват какво да се учи и какво не, провалът е сигурен.“

Сравнение с медицината

В коментара си Сиромахов сравнява ситуацията в образованието с намеса на случайни хора по време на хирургическа операция.

„Същото би станало, ако по време на операция в болницата, в залата влязат десетина будни фейсбук граждани и започнат да дават акъл на хирурга как да оперира.“

Той критикува и участието на родители в обществени съвети, свързани с учебното съдържание.

„Това е безумие.“

„Училището е място за просветени хора“

Според Сиромахов голяма част от родителите възприемат училището основно като място, където децата им да бъдат гледани, а не образовани.

„Те не пращат децата си там, за да се образоват, а за да не им се мотат вкъщи.“

В края на публикацията си той отправя и най-острото си послание.

„Ако искате да имаме по-добро образование, изгонете родителите от училището. Мястото им не е там. Училището е място за просветени хора.“

By Коко Атанасов

Коко Атанасов е автор и редактор, който обича да разказва важните новини ясно и човешки. Интересува се от теми, които засягат ежедневието ни, и вярва, че добрата информация трябва да стига до хората навреме.